19min.bg

На МКС успяха да създадат „квантова материя“

Американски учени от Калифорнийския технологичен институт в Пасадена създадоха разреден кондензат Боз – Айнщайн на борда на Международната космическа станция – петото състояние на материята. За да направят това, те проведоха експерименти с облак от атоми на рубидий, охладени до почти абсолютна нула. Резултатите от тяхната работа бяха публикувани от научното списание Nature, предаде bulgariainfo.eu.


„Това са само първите експерименти, за тях използвахме най-простите възможности на инсталацията за CAL. Сега можем да провеждаме такива експерименти в продължение на много години. Работим с атоми на рубидий, за да проверим дали кондензатът Bose – Ainstein може да се използва за ултраточни измервания и наблюдения на Земята, както и за проверка на основните закони на физиката “, пишат учените.


Кондензатът Боз-Айнщайн е екзотична квантова форма на материята, т.нар. пето състояние на материята. Изглежда като газ и течност, която се състои от много атоми, охладени до почти абсолютна нула. Такъв облак от частици се държи като един гигантски атом, спазвайки законите на квантовата физика. Учените могат да контролират свойствата на такива изкуствени атоми и да ги използват като кубити, клетки на квантови компютри и прототип на свръхпроводници.


Физиците отдавна се интересуват какви свойства ще има кондензатът Боз – Айнщайн в Космоса. „Беше доста трудно да се реализира тази идея, защото за да я създадем, преди това беше необходим хладилен агрегат с размер на няколко сгради. Преди три години немски инженери създадоха миниатюрна версия на тази система и я изпратиха в космоса на борда на спътника MAIUS-1, създавайки първия космически кондензат Боз – Айнщайн“, казват още изследователите.