19min.bg

Най-дълбокия галактичен куп бе заснет от Хъбъл

,,Най-дълбоката някога" снимка на група от галактики - "Клъстър Пандора" - беше заснет от космическия телескоп Хъбъл.



Сините дъги в картината са далечни галактики, както са се появили преди 12 000 000 000 години - не дълго след Големия взрив.



Скритите обекти се разкриват чрез "лупата" на клъстър Abell 2744.



Изображението бе показано по време на 223-тото заседание на Американското астрономическо общество (AAS) във Вашингтон DC.



Това е първата  серия от супер-дълбоки виждания на Вселената, снимани от  програмата Frontier Fields  на Хъбъл и се публикува на Arxiv preprint сървър.




На преден план са цветни спирали и елиптични галактики Abell 2744, масивен клъстер в съзвездието Скулптор.



Той е наречен Пандора поради своята странна формация, която  освободи много нови явления за астрономите.



Огромната гравитация на Abell  действа като леща, за да се деформират, след това озарява и увеличава по-далечните обекти, които дебнат във фонов режим.



Дългото излагане на Хъбъл разкрива почти 3000 от тези фонови галактики, преплетени със стотици на преден план.



Най-малка е 10-20 пъти по-слаба, отколкото всяка галактика виждна преди.



Те се появяват по-ярки, благодарение на явлението леща, но също се наслагва, разтяга се и се дублира - като лица в криво огледалото .



Deep експозиции в ултравиолетова светлина са направени с Wide Field Camera Хъбъл 3 и разкрива извадка от 58 малки, слаби галактики, които са съществували преди повече от 10 милиарда години.



Обикновено образът е твърде неясен за Hubble, за да видите, че тези галактики са били разкрити чрез гравитационна леща фокусирана върху масивен клъстер Abell 1689 в съзвездието Голяма мечка.



"Нашата крайна цел е всеки, който би искал да държи парче от Вселената в ръцете си, да може да получите данните от Хъбъл и да ги отпечата в своето училище, библиотека, или у дома си.", казаха учените от Университета в  Калифорния.