19min.bg

Нов метод доставя лекарства до мозъка с извънредна точност

Изследователи от Швейцарския федерален технологичен институт в Цюрих използват фокусирани ултразвукови вълни за вкарване на лекарства в мозъка с извънредна точност, което може да даде възможност да бъдат лекувани психиатрични и неврологични разстройства, както и тумори с по-малко странични ефекти.

Днес това е практически невъзможно - лекарствата, пътуващи през кръвта, достигат до целия мозък и тялото, което в някои случаи причинява странични ефекти. Новият метод е неинвазивен, с прецизно доставяне на лекарства в мозъка, контролирано извън главата с помощта на ултразвук. Мехмет Фатих Яник, професор по невротехнологии, и екипът му от учени публикуваха своите открития в списанието Nature Communications.

За да се предотврати въздействието на лекарството върху целия мозък и тялото, новият метод включва специални носители на лекарства, които обвиват медикаментите в сферични липидни везикули, прикрепени към газосъдържащи ултразвукови чувствителни микромехурчета. Те се инжектират в кръвния поток, който ги транспортира до мозъка. След това учените използват фокусирани ултразвукови вълни в двуетапен процес. Фокусираният ултразвук вече се използва в онкологията за унищожаване на раковата тъкан в точно определени точки на тялото. В новото изобретение обаче учените работят с много по-ниски енергийни нива, които не увреждат тъканта.


В първата стъпка учените използват ултразвукови вълни с ниска енергия, за да накарат носителите на лекарства да се агрегират на желаното място в мозъка.

Във втората стъпка изследователите използват по-високо ниво на ултразвукова енергия, за да накарат носителите на лекарства да вибрират на това място. Така се унищожават липидните мембрани около лекарствата, освобождавайки ги, за да бъдат абсорбирани от нервната тъкан, налична на мястото.


Повече виж тук!