19min.bg

Обясниха защо гребените на крайбрежните вълни светят в синьо през нощта

Британски физици откриха защо гребените на вълните светят в синьо през нощта. Оказва се, че в това са замесени водорасли-динофлагелати, които живеят в крайбрежните води, и вълните, които разтягат мембраните им. Резултатите от изследването бяха публикувани от научното списание Physical Review Letters.


„Въпреки десетилетия на изследвания, физическият механизъм на това сияние оставаше загадка. Разбрахме как точно водните потоци влияят на водораслите да произвеждат сияние и показахме как самият микроорганизъм елегантно контролира дали ще свети“, обясни един от авторите на работата, професорът от университета в Кеймбридж Реймънд Голдщайн, предаде Фокус.


По бреговете на Тихия океан и други големи водоеми на Земята през нощта често можете да видите синьо сияние върху гребените на вълните. По правило се появява през пролетта и лятото в продължение на няколко дни или дори седмици.


Учените забелязаха това явление в началото на миналия век. Според океанолозите неговият източник са микроскопични водорасли-динофлагелати, които активно се размножават в крайбрежните води в топлия сезон. Учените все още не са достигнали до общоприето мнение за това как се появява това сияние, а също и защо е необходимо.


Голдщайн и неговите колеги запълниха тази празнина. Използвайки набор от високоскоростни камери и система за наблюдение на живота на отделни динофлагелатни клетки, те проследяват раждането на отделни проблясъци от светлина.


Учените провериха теорията върху водорасли от вида Pyrocystis lunula, които обитават крайбрежните води на всички океани по света и се считат за един от основните източници на този блясък. По време на експериментите учените улавят единични водорасли с помощта на микропипети и ги поставят в устройство, генериращо вид океански вълни.