19min.bg

Първи изкуствен жив организъм

Забележителна комбинация от изкуствен интелект (ИИ) и биология създаде първите "живи роботи" в света.


Тази седмица изследователски екип от роботизатори и учени публикува своята рецепта за създаване на нова форма на живот, наречена ксеноботи от стволови клетки. Терминът "ксено" идва от жабешките клетки (Xenopus laevis), използвани за направата им, съобщава phys.org.


Един от изследователите описа творението като „нито традиционен робот, нито известен вид животно“, а „нов клас артефакти: жив, програмируем организъм“.


Ксеноботите са с дължина по-малка от 1 мм и са изградени от 500-1000 живи клетки. Те имат различни прости форми. Те могат да се движат в линейни или кръгови посоки, да се обединяват, за да действат колективно и да движат малки предмети. Използвайки собствената си клетъчна енергия, те могат да живеят до 10 дни.


Въпреки че тези „реконфигурируеми биомашини“ биха могли значително да подобрят здравето на хората, животните и околната среда, те пораждат правни и етични проблеми.


Странно ново „създание“


За да направи ксеноботи, изследователският екип използва суперкомпютър, за да тества хиляди произволни проекти на прости живи същества, които могат да изпълняват определени задачи.


Компютърът е програмиран с AI „еволюционен алгоритъм“, за да предскаже кои организми вероятно ще показват полезни задачи, като например движение към цел.


След избора на най-обещаващите дизайни учените се опитаха да възпроизведат виртуалните модели с жабешка кожа или сърдечни клетки, които бяха обединени ръчно с помощта на микрохирургични инструменти. Сърдечните клетки в тези поръчкови възли се свиват и отпускат, давайки движение на организмите.


Създаването на ксеноботи е новаторско.


Въпреки че са описани като „програмируеми живи роботи“, те всъщност са напълно органични и са направени от жива тъкан. Терминът „робот“ е използван, защото ксеноботите могат да бъдат конфигурирани в различни форми и „програмирани“ да насочват към определени обекти - които след това неволно търсят.


Те също могат да се поправят след повреда.