19min.bg

Представят първия български безпилотен товарен самолет в София

София ще бъде домакин на международното представяне на първия български и един от първите в света безпилотен лекотоварен самолет. Става въпрос за машината Black Swan, разработена и произвеждана от компанията на братята Свилен и Константин Рангелови Dronamics, базирана едновременно у нас и във Великобритания, предаде 3e-news.net.



Световната премиера и демонстрация на възможностите на Black Swan ще се състои на летище „София“. За целта изпълнителният директор на концесионера на столичната аерогара SOF Connect Хесус Кабайеро и главният оперативен директор



Хенинг Пфистерер подписаха днес споразумението със Свилен Рангелов, изпълнителен директор и съосновател и Константин Рангелов, технически директор и съосновател на Dronamics. Според контракта двете компании ще си сътрудничат не само за представянето на безпилотния товарен самолет, но и в бъдеще с други инициативи. Споразумението също така предвижда сътрудничество при демонстрации на полети, както и тестове на логистичната услуга за доставки в рамките на ден от летище София. Част от сътрудничеството ще се състой и в проучването на допълнителни възможности за разширяване на сегашните производствени и тестови мощности на Dronamics с достъп до летището.



Black Swan е почти изцяло българска разработка. Самолетът е дълъг 8 метра, с размах на крилете 16 метра и височина от 4 метра. Може да превозва товари с общо тегло до 350 кг на разстояние до 2500 км. За излитане и кацане се нуждае от писта с дължина от едва 400 метра. Максималната му скорост е 200 км/ч.



Освен безпилотен, Black Swan е и екологичен. Моделът 2021 не използва керосин, а базираното на етанол гориво Е10, което е с много ниски емисии. Само след 2 години обаче компанията на братята Рангелови планира да пусне версия, използваща като гориво биоетанол, като така Black Swan вече ще бъде напълно беземисионен самолет.



„Предстоящата церемония е знаково събитие не само за нас, но и за българския авиационен сектор. Нашите глобални амбиции са обвързани с развитието на силно ядро за R&D, базирано в София и това партньорство е чудесна възможност за нас. В момента по-голямата част от екипа на Dronamics е базирана в България и ние сме изключително щастливи да открием страхотни партньори като SOF Connect”, каза отбеляза след днешното подписване на договора Свилен Рангелов.



От своя страна, Хесус Кабайеро подчерта, че екипът на Dronamics е