19min.bg

Пробив в борбата с рака: ДНК нанороботи убиват туморите

 ДНК нанороботи ще търсят ракови тумори, за да ги инжектират с лекарства. Така те прекъсват кръвоснабдяването им и ги убиват.


 Малки автономни ботове имат потенциала да функционират като интелигентни превозни средства, за да лекуват рак при мишки, пише Биотехнологията на природата. До свързаните с тумора кръвоносни съдове се доставя тромбин. Така се индуцира интраваскуларна тромбоза, водеща до туморна некроза и инхибиране на туморния растеж, обяснява статията.


 ДНК нанороботите са малко по-нова концепция за доставка на лекарства. Те работят, като програмираната ДНК се сгъва в себе си като оригами и след това се разгръща като малка машина, готова за действие.


 Забележително е, че ботовете не причиняват съсирване в други части на тялото, а само при раковите клетки, към които са програмирани да се прицелват. Ботовете не причиняват съсирване в здравите тъкани на малки прасета, което показва, че методът действа и при по-големи животни. Целта е да се докаже, че тези ботове могат да направят същото при хората. Разбира се, ще трябва да се работи повече, преди да започнат опитите върху хора. Това е огромен пробив в лечението  на рака. Текущите методи за използване на химиотерапия за унищожаване на всяка клетка само, за да се стигне до раковите клетки са същинско варварство. Ако тази нова техника получи одобрение за употреба в човешкото тяло в близко бъдеще, тя може да окаже впечатляващо въздействие върху онези, които са засегнати от болестта.