19min.bg

Пушачите и хората с хипертония с по-висок риск от внезапна смърт от мозъчен кръвоизлив

Противно на предишните данни, финландско проучване изяснява, че тютюнопушенето и високото кръвно налягане не предпазват от смърт при пациенти, страдащи от субарахноиден кръвоизлив, най-смъртоносният подтип на инсулт.


 


Всъщност, субарахноидният кръвоизлив убива пушачите и хипертониците, още преди да стигнат до болниците, и следователно проучвания, които не могат да включат тези смъртни случаи извън болниците, могат да стигнат до погрешни заключения, предава Helsinki.fi.


 


Субарахноидният кръвоизлив е тежък подтип на инсулт, който се причинява от разкъсване на мозъчна аневризма, разширяване на стената на мозъчния съд. До един от всеки четири пациенти със субарахноидален кръвоизлив умира бързо след кървенето у дома, по пътя към болница или в спешно отделение. Тези пациенти никога не достигат болнични отделения и често са диагностицирани неправилно. В много страни тези внезапни смъртни случаи са класифицирани като внезапна сърдечна смърт, тъй като рутинните аутопсии рядко се провеждат извън северните страни.


 


Две скорошни болнични проучвания, които изключват пациентите, починали преди да стигнат до болничните отделения, съобщават, че пушачите и хората с хипертония имат по-голям шанс да оцелеят от субарахноидален кръвоизлив от непушачите и тези с нормално кръвно налягане.


 


Тези констатации озадачиха изследователи и клиницисти, защото противоречаха на по-ранните доклади. От десетилетия изследователите и клиницистите знаят, че тютюнопушенето и високото кръвно налягане са двата най-важни рискови фактора за субарахноиден кръвоизлив, но сега проучванията предполагат, че същите фактори парадоксално биха предпазили от смъртта, свързана със субарахноидния кръвоизлив.


 


Изследване, публикувано в изтъкнатото списание Neurology, показва, че когато изследванията са в състояние да включат онези хора, които умират, преди да стигнат до болничните отделения, парадоксалният защитен ефект от тютюнопушенето и високото кръвно налягане се обръща. По-конкретно, изследването показа, че пушачите и хората с хипертония умират по-често, преди да стигнат до болничните отделения, отколкото непушачите и тези с нормално кръвно налягане. Когато тези тежки пушачи и хора с хипертония се изоставят от статистическите анализи, резултатите са подвеждащи.