19min.bg

Разработиха тъканен имплант, който не се отхвърля от организма

Израелски изследователи съобщиха, че са измислили първия напълно персонализиран тъканен имплант, конструиран от собствените материали и клетки на пациента. Новата технология дава възможност да се инжектират всякакви тъканни импланти, за гръбначния мозък, за сърцето или мозъка, от една малка биопсия на мастните тъкани.


"Тъй като както клетките, така и използваният материал се извличат от пациента, имплантът не предизвиква имунна реакция, осигуряваща правилното възстановяване на дефектиралия орган", обясни главният изследовател проф. Тал Двир от Центъра за нанонауки и нанотехнологии на Университета в Тел Авив.


Понастоящем в тъканното инженерство за регенеративна медицина, клетките се изолират от пациента и се култивират в биоматериали, за да се сглобят във функционална тъкан. Тези биоматериали могат да бъдат синтетични или естествени, получени от растения или животни.


След трансплантацията, те могат да индуцират имунен отговор, който води до отхвърляне на имплантираната тъкан. Пациентите, получаващи инженерните тъкани или други импланти, се лекуват с имуносупресори, които, за съжаление, могат да застрашат здравето на пациента.