19min.bg

Русия получи първите данни от историческата си мисия на Луната

Руската космическа агенция "Роскосмос" потвърди, че продължаващата мисия "Луна-25" е навлязла в нова фаза в неделя, след като автоматичната сонда успешно е включила своите изследвания и оборудване.



"Всички системи на автоматичната станция работят нормално, връзката с нея е стабилна, а енергийният баланс е положителен", се казва в изявление на Роскосмос. Наземният контрол получи телеметрия, която показва, че всички системи функционират правилно, потвърди агенцията.



"Получени са първите образци от данни, събрани по време на полета до Луната, и научният екип на проекта е започнал обработката им", добави космическата агенция.



Луна-25 е първата съвременна руска мисия на Луната, чието име идва от програмата от съветската епоха. Между 1958 и 1976 г. са изстреляни общо 24 сонди "Луна", които постигат множество важни етапи.



Ако новата мисия бъде успешна, тя трябва да приземи първия обект, създаден от човека, на суровия южнополярен район на Луната. Всички предишни сонди са кацали в екваториалните области на спътника, които са значително по-лесни за достигане. На мястото на кацане сондата ще вземе проби от лунния реголит, а също така ще проведе множество дългосрочни научни експерименти.



Очаква се мисията да кацне на Луната до 21 август, около два дни преди новия опит на Индия да преодолее предизвикателството на полярните планини на спътника. Мисията на Ню Делхи, "Чандраян-3", вече е в лунна орбита и се очаква да се спусне на повърхността до 23 август. Предишният опит на Индия да кацне в полярния район на Луната беше предприет от мисията "Чандраян" през 2019 г., което доведе до катастрофален провал и загуба на мисията и нейния спускаем апарат "Викрам".