19min.bg

САЩ разработват надводен дрон за следене на чужди подводници

Агенцията за авангардни отбранителни изследвания на проекти (DARPA) към Пентагона разработва надводен дрон против подводници – една от малкото възможности да се защитят от дизел-електрическите подводници на Русия и Китай, пише военният експерт Франц-Стефан Гейди в публикация за японското издание The Diplomat.„Независимо от неспособността да преодоляват извънредно големи разстояния или да се движат на гранично високи скорости, дизел-електрическите подводници представляват заплаха за достъпа на САЩ към стратегически важни крайбрежни зони и за морските превози” – се казва в статията.


Дизел-електрическите подводници са далеч по-евтини от атомните и по-безшумни. Следващото поколение такива съдове ще бъдат снабдени с въздухонезависими енергийни установки и мощни литиево-йонни батерии, затова ще бъде далеч по-сложно те да бъдат проследени и унищожени в случай на военен конфликт” – отбелязва Гейди.


„Да се долови звукът на дизел-електрическа подводница в крайбрежните води е като да се различи звукът на двигателя на някакъв автомобил в шума на големия град” – цитира експертът думите на американския адмирал Френк Дренън.


Сега САЩ се опитват да следят за такива бойни съдове с помощта на скъпите атомни подводници. За противопоставяне на „асиметричната заплаха”, американците разработват противоподводен безпилотен съд ACTUV, който да е в състояние да проследява чуждите дизел-електрически подводници.


Дронът ще може да работи автономно от 60 до 90 денонощия, да следи големи участъци от морето и да съобщава на корабите от ВМС на САЩ къде се намира подводницата на противника, за да могат да я унищожат.


Според сегашните планове, ACTUV няма да бъде снабден с въоръжение, се казва в публикацията. Очаква се пилотният модел да бъде готов за пилотни изпитания още през есента на 2015 г.