19min.bg

Съвременната библиотека

Съвременната библиотека трябва да бъде място за образование, информация и комуникация за всеки. Така смята Спаска Тарандова, изпълнителен директор на Фондация "Глобални библиотеки - България".


 


Фондацията организира конференцията "Предизвикателства пред обществените библиотеки в 21 век", предава БНР.


 


"Тъй наречената цифрова трансформация, която ни предстои, е едно от основните предизвикателства за библиотеките - как ние да ги направим технологично да отговарят на изискванитя на съвременните читатели. Начините на четене и представяне на информацията се променят буквално с месеци, не с години", каза в предаването "Хоризонт до обед" Тарандова.


 


В края на ноември предстои подписването на споразумение между Министерството на културата и Министерството на образованието и науката. По силата му библиотеките и училищата по места ще могат да кандидатства с общи програми, които да насърчават знанията по български език и четенето.


 


 


Малките библиотеки трябва да променят матрицата


 


Начинът на обслужване в библиотеките в малките селища трябва да се промени, категорична е Спаска Тарандова.


 


"Когато усилията на общината и на читалищата се обединят в това да се оборудват наистина, едни библиобуси, които, да се знае всеки ден в кое населено място са, тогава ще бъде много лесно да се заделят необходимите средства. Там да има актуална литература, там да има компютри, там да има периодични издания, които да могат да се ползват от гражданите при нужда."


 


Пример от Монтана дава директорът на Регионалната библиотека Анелия Иванова. Служителите в библиотеката са си поставили за цел да привличат читатели, които са обсебени от технологиите. За целта библиотекарите са били обучени.


 


"За да може да работим с тях и да разберем техните потребности. След това в библиотеката осигурихме такива нови технологии. За нас не е тема табу да има компютри, дрон, очила за виртуална реалност...", разказва Анелия Иванова.