19min.bg

Швеция спира плащането в брой, минава на електронни транзакции

В повечето шведски градове в градските автобуси вече не се плаща кеш за пътуване,


а се използват билети, които или са предплатени, или се купуват с текстово съобщение. Малък, но все по-нарастващ брой фирми избират картовото разплащане, а някои банки дори вече преустановиха операциите с пари в брой, информира БиНюз.


"Не виждам причина защо повече да се отпечатат пари", заяви Бьорн Улвеус, бивш член на АББА и силен активист за "Свят без кеш", предава "Он.нет". Карти могат да се използват дори в няколко църкви в страната.


В момента само 3% от шведската икономика се обслужва от монети и банкноти, като в сравнение с 9-те процента в еврозоната и 7-те процента в САЩ, прави Стокхолм едноличен лидер в надпреварата по безкешово разплащане.


Според Асоциацията на шведските банкери намаляването на "кешовата икономика" оказва силно влияние върху нивото на престъпността.  Статистиката показва, че броят на грабежите на банки е намалял от 110 през 2008-ма на само 16 през 2011 г.,


което е най-ниската ставка за последните 30 години. "Ръстът на електронните транзакции се обяснява и с факта, че Швеция има много по-малко проблеми с корупцията от страните с по-силна култура на кешово разплащане, като Италия и Гърция", обяснява професорът по икономика Фридрих Шнайдер от австрийския университет "Йохан Кеплер".


Отрицателната страна на всичко това е увеличаването на случаите с компютърни измами,


от 3304 през 2000 г. на 20 хиляди през 2011 г.


Освен това пред голям проблем са изправени и възрастните граждани на страната, както и онези от селските райони, които или нямат карти, или не знаят как да ги използват.