19min.bg

Суперкомпютър пресъздава кръвния поток на тялото

Нова компютърна симулация на кръвообращението в човешкото тяло се доближава до реалните стойности на кръвния поток, посочват изследователи, цитирани от BBC News. Софтуерът използва триизмерна възстановка на всяка артерия с широчина един милиметър и повече, като се базира на данни от медицински изображения. Програмата е преминала през първи ключов тест за точност, включващ сравняване на кръвния поток във виртуална аорта с този в 3D принтирана реплика.



Системата е наречена “Харви” в памет на лекаря от 17 век Уилям Харви, който пръв е открил, че кръвта се движи в затворен кръг в тялото. Сърцето на компютърния код на “Харви” е триизмерна рамка, генерирана с информация от компютърна томография и ядрено-магнитен резонанс на пациента. “Не се прави често,” казва ръководителят на изследването Аманда Рандълс, визирайки сканирането на цялото тяло. “Но ако разполагаме с него, можем да извлечем данни за артериалната мрежа.” Компютърното моделиране се извършва със суперкомпютър в Националната лаборатория “Лорънс Ливърмор” в Калифорния. „Машинта има 1.6 милиона процесори и е сред десетте най-мощни суперкомпютри,” отбелязва д-р Рандълс.



Една от целите на проучването е да тества как различни намеси при кардиоваскуларни заболявания - стентове или други хирургични промени, например, могат да повлияят на кръвоносната система. Следващата стъпка е създаване на модел на другата част от системата - вените. Екипът се надява накрая да свърже всичко с капиляри. Ако това може да се направи, то значи симулирането на движението на една единствена ракова клетка в кръвния поток също би било възможно. Ще са необходими обаче ново поколение компютри, казва Рандълс, които са най-малко хиляди пъти по-мощни.


Източник: фокус