19min.bg

Tesla изгражда най-големия проект за съхранение чрез батерии в Южна Австралия

       Дръзкото обещание на Елън Мъск да достави капацитет за съхранение на енергия от 100MW за Южна Австралия, чиято мрежа е под огромно напрежение, при това само за 100 дена, изглежда ще се превърне в реалност. Това обявиха самият Мъск, премиерът на Южна Австралия Джей Уедърил и Ромен Дезрузо – заместник-главен изпълнителен директор на френската компания Neoen. Планът им е да се изгради най-големия масив за съхранение на енергия от литиево-йонни батерии в света. Той ще се интегрира с една от най-големите вятърни ферми в щата.


Tesla потвърди, че е избрана след конкурентен процес на наддаване, за да осигури система от Powerpack от 100MW/129MWh, която ще бъде свързана с вятърната ферма Neoen’s Hornsdale в близост до Джеймстаун в Южна Австралия. В съобщение в Twitter Мъск каза, че проектът ще бъде „колкото най-голямата батерия в света, умножена по три“.


Южноавстралийското правителство потвърди, че Мъск ще спази обещанието си проектът да бъде осъществен в рамките на 100 дни от подписването на договора – или ще бъде безплатен. Мъск от своя страна каза, че ако Tesla не успее да достави системата навреме, това ще струва на компанията около 50 млн. долара. По думите му, има известни рискове, свързани с проекта. „Когато направите нещо три пъти по-голямо, то дали ще работи? Смятаме, че това ще стане, но все пак има известен риск“.


Сделката поставя Tesla в позицията на решаващ фактор за ВЕИ пазарите по света. Тя ще трябва да „запуши устата“ на критиците на възобновяемите енергийни източници. Техен основен аргумент е, че възобновяемите източници са непостоянни, следователно ненадеждни и дестабилизират електропреносните системи.


Мъск каза, че новият проект за съхранение ще помогне за стабилизиране на мрежата и също така ще намали разходите за енергия за потребителите. „Можете да зареждате батериите, когато имате излишна мощност, когато производствените разходи са много ниски … и след това да използвате енергията, когато разходите за производство на електроенергия са високи. Това ефективно намалява средната цена за крайния потребител,“ коментира Мъск пред репортери в Австралия.


 Източник: Greentech.bg.