Volvo разработва нов хибрид с пробег 1000 км
Шведският производител Volvo, собственост на китайската Geely Group, разработва изцяло нов plug-in хибриден SUV с кодово име V446. В създаването на автомобила, който ще има пробег от поне 1000 км и е предназначен за китайския пазар, участват местните компании Meizu и Geely.
Серийно производство ще започне в началото на 2025 г. в завода на Volvo в Тайджоу. Volvo V446 ще се базира на един от съществуващите plug-in хибридни SUV модели на марката Lynk & Co, а разработката на софтуера и хардуера се ръководи основно от екипа за научноизследователска и развойна дейност на Volvo China, съобщават медиите в Китай.
Въпреки че не споменава на кой модел ще бъде базиран, местното издание CarNewsChina очаква, че това ще бъде Lynk & Co 08. Той ще използва EM-P PHEV технология, разположена на платформата CMA 2, която е позната на Volvo, тъй като по-нейната старата версия е в основата на XC40. Освен това, за разлика от платформата SPA 2, която е само за EV, архитектурата CMA 2 поддържа plug-in хибридно задвижване.
Компаниите Meizu и EcarX ще разработят софтуера за пилотската кабина за новото Volvo V446. Meizu е производител на смартфони, придобит от Geely през юли 2022 г., а EcarX е компания за автомобилни технологии, подкрепяна от Geely.
Софтуерът Flyme Auto на Meizu в кабината в момента се използва в 17 модела от Geely Group, включително Lynk & Co 08, серията Geely Galaxy и Polestar. Meizu твърди, че 62 000 автомобила, оборудвани с Flyme, са продадени през октомври, като именно Lynk & Co има най-големи заслуги.
Това ще бъде първото сътрудничество на Volvo с Meizu. Според информациите обаче, въпреки че и двете компании принадлежат към Geely Group, сътрудничеството между тях не върви гладко. Причината е, че Volvo не иска да използва Flyme Auto директно като Lynk & Co или Geely Galaxy, но настоява да направи някои модификации и адаптации, за да може автомобилът да „се чувства повече като Volvo“.
„Най-вероятно няма да видим логото на Flyme Auto на новите автомобили Volvo, въпреки че се задвижват от него“, коментира представител Volvo China, чиято самоличност остава тайна. Въпреки това, това ще отвори врати за Meizu да внедри своя SW кокпит в повече автомобили Volvo в Китай, заключава.
Има и други проблеми - разработката на софтуер на Volvo все още се извършва от европейския екип в Швеция, което създава още повече предизвикателства. Високопоставен служител от системата за научноизследователска и развойна дейност на Volvo Asia Pacific разкри, че европейският софтуерен екип обикновено отнема около седмица, за да достави преработена версия след получаване на обратна връзка.
„Това е значително по-бавно в сравнение с времето за изпълнение на местните софтуерни екипи“, оплака се той. Освен това почти седемчасовата часова разлика между Китай и Швеция допълнително възпрепятства ефективността на комуникацията.
Източник: AutoMedia, част от Investor.bg