Запознайте се с Apollo - "iPhone" на хуманоидните роботи
Хуманоидите, които се занимават с домакинска работа или строят жилища на лунната повърхност, може да звучат като нещо от научната фантастика. Но екипът на базирания в Остин стартъп за роботика Apptronik предвижда бъдеще, в което роботи с общо предназначение ще се справят със "скучни, мръсни и опасни" задачи, за да не се налага на хората.
Дизайнът на най-новия хуманоиден робот на Apptronik, наречен Apollo, беше представен в сряда.
Роботът е със същите размери като човек, висок е 1,7 метра и тежи 160 фунта (72,6 кг).
Apollo може да вдига 25 килограма и е проектиран да бъде произвеждан масово и да работи безопасно заедно с хора. Роботът използва електричество, а не хидравлика, която не се счита за толкова безопасна, и има четиричасова батерия, която може да се сменя, така че да работи в продължение на 22-часов работен ден.
За да избегне "странната долина" - феномен, при който хората се чувстват неудобно от външния вид на човекоподобен робот, базираната в Остин фирма Argodesign оборудва Apollo с функции, които са предназначени да се усеща приятелски.
Роботът има цифрови панели на гърдите си, които предоставят ясна информация за оставащия живот на батерията, текущата задача, която изпълнява, кога ще завърши и какво ще направи след това. Apollo също така има лице и преднамерени движения, като например завъртане на главата си, за да покаже накъде ще тръгне.
Първоначалната цел на Apollo е да работи в логистиката, като поема физически трудни задачи в складовете, за да подобри веригата за доставки, като се справи с недостига на работна ръка. Но екипът на Apptronik има дългосрочна визия за Apollo, която се простира поне до следващото десетилетие.
"Нашата цел е да създадем универсални роботи, които да правят всички неща, които не искаме да правим, за да ни помагат тук, на Земята, и евентуално един ден да изследваме Луната, Марс и други места", казва Джеф Карденас, съосновател и главен изпълнителен директор на Apptronik.
Движение като човек
В основата на конструкцията на Apollo са задвижващите механизми, или мускулите на робота. Екипът на Apptronik е работил върху повече от 35 итерации на основните задвижващи механизми, които позволяват на Apollo да ходи, да сгъва ръцете си и да хваща предмети като човек.
"Хората имат около 300 мускула в тялото си", казва д-р Ник Пейн, съосновател и главен технологичен директор в Apptronik. "Като инженери нашата цел е да опростим сложността, така че роботът Apollo има около 30 различни мускулни групи в своята система, които са необходими за извършване на основни действия и дейности."
Преди Apollo Apptronik се фокусира върху това, което нарича хуманоиден робот за бърза разработка. Макар че той включваше ограничени възможности за манипулиране и прости ръце, фокусът на проекта беше подобряване на придвижването на робота.
"Начинът, по който разработваме роботиката, е наистина да се опитаме да направим така, че хардуерът и софтуерът да се развиват в крак един с друг", каза Пейн.
Главата на Apollo съдържа камера за възприемане, а сензорите на торса помагат на робота да картографира 360-градусов изглед на околната среда и да определи къде може да се движи. "Мозъкът" на робота, или главният компютър, също е разположен в гърдите му.
Сензорите помагат на робота да се ориентира, докато преминава през или заобикаля препятствия. Този вид придвижване ще бъде от ключово значение, когато Apollo си проправи път в по-несигурни среди, като например на открито и един ден дори на повърхността на Луната.
Източник: CNN