19min.bg

Животът ви може да изплува пред очите ви в момента на смъртта: Ново проучване

Подобна мозъчна активност би могла да подскаже, че в последните мигове на човека може да се случи последното "припомняне на живота" - пише екипът в своето проучване, публикувано във вторник в Frontiers in Aging Neuroscience.




Д-р Аджмал Земмар, съавтор на изследването, казва, че екипът, който тогава се намира във Ванкувър, Канада, случайно е получил първия в историята запис на умиращ мозък.




Той заяви пред Би Би Си: "Всъщност това беше пълна случайност, не сме планирали да правим този експеримент или да записваме тези сигнали. "




Така че ще можем ли да се върнем назад във времето с любими хора и други щастливи спомени? Д-р Земмар каза, че е невъзможно да се каже.




"Ако трябва да се обърна към философската сфера, бих предположил, че ако мозъкът направи ретроспекция, вероятно ще иска да ви напомни за добрите, а не за лошите неща", казва той.


 


 "Но това, което е запомнящо се, ще бъде различно за всеки човек. "




Д-р Земмар, понастоящем неврохирург в университета в Луисвил, казва, че в 30-те секунди преди сърцето на пациента да спре да снабдява мозъка с кръв, мозъчните му вълни са следвали същите модели, както когато изпълняваме задачи с висока степен на познавателна активност, като концентрация, сънуване или извикване на спомени.




То продължава 30 секунди след като сърцето на пациента спира да бие - моментът, в който пациентът обикновено се обявява за мъртъв.


 


"Възможно е това да е последен спомен, който сме преживели в живота си и който се възпроизвежда в мозъка ни в последните секунди преди смъртта. "




Проучването повдига и въпроси за това кога точно свършва животът - когато сърцето спре да бие или мозъкът спре да функционира.




Д-р Земмар и екипът му предупреждават, че не могат да се правят генерални заключения от проучване на един човек. Фактът, че пациентът е епилептик, с кървящ и подут мозък, допълнително усложнява нещата.