19min.bg

16 хиляди са децата с аутизъм у нас

Все още няма официална статистика, но се говори за около 16 хил. деца с аутизъм в България. Това заяви Мина Ламбовски, основателка на дневния център за работа с деца с аутизъм "Тацитус" по време на Първата DAN конференция с чуждестранно участие, която се провежда днес в Гранд хотел "София", информира БГНЕС.


Ламбовски се ангажира с центъра, защото има дете с аутизъм, постигнала е голям успех при лечението му и е решила да сподели опита си с други родители. Тя смята, че именно DAN лекарите са тези, които вярват, че аутизмът не е състояние, а физическо заболяване, което може да се лекува. Ламбовски препоръчва на родителите на деца с аутизъм първо да ги диагностицират и то при специалист. В България има малко места, които са оторизирани за диагностицирането - това са детските психиатрични клиники. Ако се избере този подход процентът на облекчаване на симптомите е огромен и голям брой деца ще стигат до състояние на "норма", ако лечението започне в най-ранна детска възраст. При новите методи децата се поставят на специална диета, пият хранителни добавки, витамини и минерали, с тях работят логопеди, психолози, педагози, но ги лекуват и лекари.
"Тези деца трябва часове наред да минават през специална терапия, за да се почувстват по-активни", заяви един от лекторите днес д-р Артур Кригсман. Той говори пред родители и специалисти за случаите на ентероколит и за гастроентерологична патология при деца с аутизъм. Според него над 90% от тези деца могат да се излекуват от стомашния дисбаланс, който съпровожда заболяването. След като се постигне напредък с техните физически неразположения остава въпросът за развитие на умствените им умения, върху които трябва да се работи, каза в коментара си д-р Кригсман. На биомедицинските аспекти на аутизма се спря в лекцията си вторият гост на конференцията д-р Анжу Усман.