19min.bg

50% от българите: Кабинетът не прави нищо срещу корупцията

Почти максимално ниво на корупция в съдебната система, в политическите партии и полицията, отчитат българите на базата на опита си в изследването "Световен корупционен барометър" на "Трансперънси интернешънъл", което изследва корупцията в 69 страни по света, предаде БГНЕС.


Като основен проблем със съдебната система България се нарежда сред страни като Камбоджа, Грузия и Монголия. Близо 10 % от българите не биха сигнализирали за корупция, заради страх от репресии, каза Диана Ковачева от "Прозрачност без граници". Такъв страх не съществува в нито една от страните членки в Европейския съюз /ЕС/. Половината от българите заявяват, че няма ефект от мерките на правителството за борба срещу корупцията.
Сред новите сфери, в които се отчита корупционен риск у нас е частният бизнес. 54 % от респондентите смятат, че бизнесът плаща подкуп, за да осигури благоприятни за себе си политически решения и закони. За пръв път се отчитат корупционните практики в България свързани с разпределението на средства от ЕС за земеделие. Анкетираните смятат, че проблемът със заменките и получаването на земеделски имоти също е свързано с политическа корупция.
Българите обаче не се възприемат като фактор за борба с корупцията и на въпроса дали биха платили по-висока цена за продукти на компания, която не плаща подкупи, повече от половината заявяват, че за тях това няма значение. В световен мащаб най-корумпирани институции остават политическите партии, парламентът, бизнесът и публичната администрация.