19min.bg

Аптеки продават дрога на деца

Аптеките у нас масово продават на деца лекарства, съдържащи опиати. Фармацевтите изобщо не се съобразяват с изискването медикаментите с наркотични вещества да се дават само срещу лекарско предписание, въпреки предвидената за това нарушение глоба до 10 000 лв., установи проверка 19`.


Сред любимите лекарства, с които безпроблемно се снабдяват невръстните наркозависими е Акинетон-ът, за който преди десетина дни в свой репортаж алармираха от „Господари на ефира“. Явно предупреждението на ТВ предаването е недостатъчно, за да респектира безхаберните фармацевти. Блистерът, съдържа 10 таблетки. По закон нито една от тях не може да бъде дадена без рецепта. Факт е обаче, че т. нар. зелена рецепта не е препятствие за малчуганите.


Забранителният списък на илачите, които не са разрешени за свободна продажба е дълъг. В него са включени и широко известни лекарства като Диазепам-ът, както и тези за кашлица Кодтерпин и Параковдал. Причината е, че съдържат наркотичното вещество кодин,  което по думите на лекари прави тези хапове също предпочитани от подрастващите. Според запознати фармацевтите, които си позволяват да нарушават правилата, не попадат под санкциите на закона, защото чрез лекари се снабдяват с необходимата рецепта. „Верига“, която е трудно доказуема и по думите им не може да бъде разнищена при евентуална ревизия на фармацевта-нарушител.


В българското законодателство продажбата на илачите е регламентирана ясно - Законът за здравето изисква продажбата на лекарства с рецепта да се осъществява по определен ред. В Закона за съсловната организация на фармацевтите и Закона за лекарствата и аптеките са разписани санкции за неспазване на законови норми. За тях пък отговаря Изпълнителната агенция по лекарствата.


„Законовите и моралните изисквания за тази регулация са достатъчно на брой, но просто не се спазват“, коментира за 19` депутатът д-р Атанас Щерев, член на здравната комисия в парламента. „В аптеките, където гонят определен оборот, гледат да продадат някое по-скъпо лекарство, независимо, че нарушават закона“, допълни той. По мнението на д-р Щерев се нарушава и друга, в случая неписана норма - рецептата не се изпълнява без да се подменя. „Това е нарушение на моралните норми. Не е редно фармацевтът да предлага медикамент с подобно действие щом предписаното лекарство липсва“, категоричен е д-р Щерев. Тук думата имали съсловните организации на лекарите, стоматолозите и фармацевтите. Те, смята доц. Щерев, трябва да имат взаимна договореност това правило да не се нарушава.