19min.bg

Бира – мъжката страст

Много мъже поставят бирата дори пред нежните си половинки и не са готови да се разделят с любимата напитка заради нищо. Освен, че събира хиляди пред футболен мач или просто в някоя от многобройните бирарии, напитката е и много полезна. Тя помага при заболявания на бъбреците, тъй като помага на отделителната система като цяло. Дори при възпалителни полови инфекции наред с предписания антибиотик (ако е по-лек) понякога лекарите препоръчват да се пият и по 2-3 бири на ден, за да се изкарат по-бързо микробите от пикочния канал.
Пенливата течност е и доста калорична, една бира се равнява на 6 кифли, според специалистите. Това е голям минус за някои, но за други пък е плюс.
Важно правило е, че бирата трябва да се пие студена не само заради по-добрия й вкус. Тя, както и сладоледът, предизвикват затопляне в организма именно, защото се приемат охладени, а по този начин се горят повече калории.
Цената на бутилка бира в заведенията у нас варира между 1.80 – 2.50 лв. като може да достигне и до 5.00 – 6.00 лв. ако е вносна. Наливна бира пък може да си купите за доста по-ниска цена – за половин литър ще похарчите само около 1.50 лв.
Това е една от най-старите напитки в света. Тя е вписана в историята на древен Египет и Месопотамия. Ранните шумерски писания съдържат препратки към бирата. Молитва към богинята Ninkasi, известна като "Химн на Ninkasi", пък служи едновременно като послание и като метод за помнене на рецептата за това пиво като по този начин тя се предава през поколенията.
Първите известни химически доказателства за бира датират около 3500-3100 пр.Хр. Тъй като почти всяко вещество, съдържащо въглехидрати, главно захар или нишесте, може да премине по естествен процес на ферментация, се смята че подобни напитки са измислени от различни култури по целия свят.
В миналото жените произвеждали бира по домовете си и я продавали като по този начин изкарвали допълнителен доход за семействата си.
Днес в света се произвеждат около 9 милиона марки бира. Все по-популярни са и нетрадиционните вкусове на напитката като бананова, праскова, ягода, череша, както и зеленчукова с вкус на японска горчица уасаби.