Бирата се познава по пяната – какви са идеалните пропорции
Приети са за еталон мерките 90-60-90 см на женските форми. Оказва се, че и за бирата има идеални измерители на нейното качество. Те са височината на пяната и нейното задържане на повърхността. Освен правилното производство, те говорят и дали са използвани верните съставки, или пък ни пробутват нещо, в което яко са набутали всякакви усилватели на вкуса и заместители на важни съставки.
И така – кои са еталонните пропорции за бирената пяна:
4 сантиметра височина и 3 минути задържане
Ако ги няма тези два показателя, спецовете по пивоварство казват, че нещата са „некондиционни”.
Можете сами да направите експеримента у дома, празниците са идеален повод да правите опити отново и отново.
Какво всъщност измерваме с този забавен начин да бъдем спокойни с качеството на любимата напитка?
Оказва се, че доста производители заменят например малца – една от трите основни съставки, заедно с водата и хмела, с изкуствени заместители, ферментни препарати и друга агрохимия, вредна за организма.
Или пък за по-евтино, вместо малц, слагат в пивото примерно царевица, или други по-достъпни зърнени култури. Причината може да бъде и дефицитът на ечемик, който доведе до по-високи цени.
Естествено, евтините марки са много по-изложени на подобни рискове при приозводството, защото тяхната първа и основна цел е именно задържането на цената.
В някои държави по тази причина, освен градусите алкохол, на етикета ясно е описано до тях и друг процент – плътност. Обикновено те са двойни на първите. Примерно 5,5% алкохол – 12% плътност. Във втория показател се обозначава онова, което не е вода в бирата. А от него 80% следва да бъде малц.
И накрая, още един много ценен лайфхак – коя е научно доказаната идеална температура на бирата: 12 градуса.