19min.bg

Борим СПИН-а със Шлемник Байкалски

Отлични лечебни резултати могат да бъдат постигнати при комбинация на билката с антидепресанти  и успокоителни лекарства. Най-новите открития на фитомедицината са свързани с ползата от растителните противовирусни агенти, които прилагани самостоятелно или едновременно с други антивирусни медикаменти потискат развитието на най-тежките инфекции, в това число и на вируса на СПИН. През последните години медицинската наука за лекарствените средства усилено използва екстракти от лечебни растения.  В резултат от  задълбочени експерименти в множество световноизвестни институти и клинични заведения, беше доказана  изключителната ефикасност на редица растения  при лечение и профилактика на множество от най-сериозните заболявания. Едно от най-добре изучените растения е Шлемник Байкалски. Обобщението на последните научни данни на водещи изследователски центрове, университети и институти, показва голям лечебен потенциал на Шлемника. Той е своеобразна самостоятелна „аптека”,  чиито „рафтове” съдържат лечебни вещества за най-различни заболявания: остри и хронични възпалителни процеси, гъбични инфекции, алергии, сърдечно-съдови и някои злокачествени заболявания, стрес, безсъние и вегетативна невроза.


В Фолкнър Хоспитал, САЩ с успех се използва екстракт от Шлемник за увеличаване устойчивостта на имунната система при третиране с антибиотици, при злокачествени и чернодробни заболявания и за преодоляване на последствията от тежък, продължителен стрес. Интерес предизвиква и факта за благоприятен ефект на флавоноидите на шлемника върху растежа и метаболизма на чернодробните клетки,  както и върху общия детоксичен капацитет на черния дроб. Разнообразните лечебни ефекти на шлемника се дължи на комбинираното действие на съдържащите се в него различни биоактивни субстанции с антиоксидантен, антивирусен противобактериален, седативен и ноотропен ефект.


В лабораторията за  противовирусно действие на фармакологични средства към националния онкологичен център в Мериленд, САЩ, учените наскоро откриха, че в минимална доза от 1 микрограм, флавоноидното вещество Байкалин потиска  развитието на  НІV-1 инфекцията още на нивото на първоначалното заразяване с вируса. Освен това, наличието на Байкалин в началния стадий на проникване на вируса НІV-1 спира размножаването му чрез моментално блокиране на ДНК в клетките. Ето защо, според учените Шлемник байкалски може да се използва като основа за изработване на  самостоятелни или комбинирани противовирусни препарати за лечение на НІV и други особено опасни вирусни заболявания.


Освен това Шлемника притежава силно изразено ноотропно действие, което е рядко срещано при лечебните растения. Виновник  за подчертания ноотропен ефект на Шлимника е биоактивна съставка – Ороксилин А. Изследвания на американски и корейски учени доказват, че тази субстанция, извлечена от стъблото на растението,  може да отстрани паметовия дефицит в резултат от  преходно нарушение в мозъчния кръвопоток, респективно  възникнала поради травма, инсулт и др. причини мозъчна исхемия. Установено е, че благотворният ефект на Ороксилин е съсредоточен в специфичните мозъчни области, свързани с процесите на обучение и запаметяване.