19min.bg

Чърчил? Виктория? Лондон маха паметници от империята

Кметът на британската столица Лондон Садик Хан нареди на общинските власти да направят преглед на статуите и имената на улиците, след като събарянето на монумента на английски търговец на роби от антирасистки протестиращи предизвика дебат за „демоните на британското имперско минало“, предава Reuters, цитирани от „Фокус“.


Статуята на Едуард Колстън, който прави състояние от търговия със западноафрикански роби през XVII век, бе съборена и изхвърлена във водата на пристанището на Бристол в неделя от група демонстранти, участващи във вълната протести след смъртта на афроамериканеца Джордж Флойд в САЩ. 


Хан заяви, че комисия ще преразгледа статуи, плакети и имена на улици, които до голяма степен отразяват бързото разширяване на лондонското богатство и мощ в разгара на британската империя по време на управлението на кралица Виктория.


Разнообразието на столицата ни е най-голямата сила, но статуите, имената на пътищата и обществените пространства отразяват отминала ера“, каза Хан като увери, че някои монументи ще бъдат премахнати. „Неудобна истина е, че нашата държава и град дължат голяма част от богатството си на търговията с роби и, докато това е отразено в обществената ни сфера, приносът на много от нашите общности за живота на нашата столица до голяма степен се пренебрегва“.


В една от най-големите депортации в известната история, оръжия и барут от Европа са заменени за милиони африкански роби, които след това са продадени през Атлантическия океан в Америките. Корабите се връщат в Европа със захар, памук и тютюн. 


Между XV и XIX век над 17 милиона африкански мъже, жени и деца са прехвърлени на колонизираните от европейците територии в Северна и Южна Америка. Много от тях умират в ужасяващи условия. Оцелелите прекарват живота си в робство на захарни, тютюневи и памучни плантации. 

Великобритания премахна трансатлантическата търговия с роби през 1807 г., въпреки че пълното премахване на робството идва след още десетки години.