19min.bg

Череп на "морско чудовище" в Перу сочи към страховит древен хищник

Палеонтолози откриха черепа на свиреп морски хищник, древен предшественик на съвременните китове, който някога е живял в праисторически океан, покривал част от територията на днешно Перу, съобщиха учените в четвъртък, предаде Ройтерс.




Добре запазеният череп на възраст около 36 милиона години е изкопан миналата година непокътнат от сухите скали на южната перуанска пустиня Окукайе, с редици дълги и остри зъби, съобщи на пресконференция Родолфо Салас, ръководител на палеонтологията в Националния университет Сан Маркос в Перу.


 


Учените смятат, че древният бозайник е бил базилозавър, част от семейството на водните китоподобни, чиито съвременни потомци са китовете, делфините и морските свине.
Basilosaurus означава "кралски гущер", въпреки че животното не е било влечуго, макар че дългото му тяло може да се е движило като гигантска змия.Някогашният върхов хищник вероятно е бил дълъг около 12 метра, което е колкото височината на четириетажна сграда.


 


"Това е било морско чудовище", казва Салас и добавя, че черепът, който вече е изложен в музея на университета, може да принадлежи на нов вид базилозавър.


 


"Когато е търсил храната си, със сигурност е нанесъл много щети", добавя Салас.

Учените смятат, че първите китоподобни са еволюирали от бозайници, които са живели на сушата преди около 55 милиона години, около 10 милиона години след като астероид е паднал край днешния мексикански полуостров Юкатан, унищожавайки по-голямата част от живота на Земята, включително динозаврите.


 


Салас обясни, че когато древният базилозавър е умрял, черепът му вероятно е потънал на дъното на морето, където бързо е бил погребан и запазен.

"През тази епоха условията за вкаменяване в Окукайе са били много добри", казва той.