19min.bg

Черна дупка изпусна балон от газ

Учени наблюдаваха как огромен балон горещ газ беше издут от малка черна дупка. Мехурът е бил отдалечен на 1000 светлинни години от дупката, съобщава Би Би Си. Наблюденията са били направени от Големият телесоп в Чили и обсерваторията на НАСА в Чандра.


Балонът в галактиката NGC 7793 се намира на 12 милиона светлинни години от Земята. Според изследването на учените черните дупки често изпускат енергията, насъбрала се в тях от погълнатата материя като рентгенови лъчи, но понякога тя може да се превърне и в огромни движещи се частици горещ газ. "Бяхме впечатлени, колко много енергия е преобразувана в газ от черната дупка" , казва авторът на статията Манфрец Пакъл от Университета в Страсбург.


Астрономите добавят, че това е най-силното изригване на частици, наблюдавано в галактиките. "Големината на струята в NGC 7793 е удивителна, в сравнение с размера на черната дупка, от която е произлязла", казва съавтора на статията Робърт Сориа от астрономическата лаборатория на Юнивърсити колидж в Лондон.


Междувременно Lenta.ru съобщи, че орбиталният телескоп Kepler събра информация за хиляди „звездотресения“, ставащи на червени гиганти. За техните параметри разказват учените от датския университет Орхус.


Звездната сеизмология, или астросеизмологията, се появява през 1970 г. Тази наука анализира издаваните от светилата звукови колебания, които са следствие на ставащите в недрата им топлинни процеси.


Изучавайки „звездните звуци“, учените могат да разберат такива характеристики на звездите като размери и възраст.


Знанието на точните характеристики на звездите е необходимо на астрономите за определяне на параметрите на въртящите се около тях планети – именно тяхното търсене е основна задача на Kepler.