19min.bg

Фантастична фотоизложба в градината на Кристал

01/03


Фантастична изложба е подредена под открито небе в градината на Кристал между бул. Цар Освободител и ул. Раковски в сърцето на София. Авторът й е Димитър Караниколов, носител на Международната награда за фотография IPA 2019 г. със снимка от уникален изгрев в Мианмар, която можете да видите в експозицията. Тя обаче далеч не е единствената забележителна фотография в селекцията на човека, избран и за Аerial Photographer of the Year / Fine Art за 2020 г.




Розови плажове от Индонезия, бели пясъчни коси от Занзибар, природни чудеса от България, каквито и както никога не сте си представяли, причудливи солници от Боливия и още невероятни кътчета на планетата, изобразени по възхителен начин през „окото” на дрона на фотографа – архитект. И с участието на малки човешки фигури, „разтворени” сред безсмъртната красота на природата. Фотокартините разнообразяват тъжния софийски пейзаж.


 


Природно-научният музей на БАН, Столичната община и WWF България са партньори в проекта на майстора на обектива. Фотоизложбата Природен калейдоскоп беше открита в 18 часа на 18 март и остава в градината, наричана и Галерия на открито Кристал до 1 април 2022 г.


 


Тя е посветена на кампанията Часът на Земята, 2022: най-мащабната глобална инициатива, посветена на опазването на нашия общ дом – планетата Земя. Тази година пикът на кампанията е на 26 март, между 20:30 и 21:30 ч. По традиция всеки може да изрази своята съпричастност към екологичната кауза като загаси електрическото осветление в своя дом.




Включените кадри представят пейзажни ракурси от Мексико, Боливия, Гърция, Турция, Мианмар, Бразилия, Намибия, Ботсвана, Исландия, Индонезия, Малта, Монголия, Танзания и България.




Снимки на Караниколов са публикувани от National Geographic, Lonely Planet, Fubiz, Designboom и още много престижни световни издания.




Част от събитието е кампания по събиране на средства в подкрепа на Опръстенителния орнитологичен лагер край езерото Дуранкулак, провеждан от Националния природонаучен музей при БАН. Пощенски картички с фотографиите от изложбата ще може да се закупят от магазина на НПМ-БАН на бул. Цар Освободител № 1. С всяка закупена картичка дарявате по пет пръстена за орнитологичното изследване.