19min.bg

Финландец спечели златен медал по носене на съпругата

Финландия спечели за втора поредна година Световното първенство по носене на съпругата, което се провежда в град в централната част на страната.

Тайсто Миетинен, който защитаваше шампионската си титла, пробяга 250-метровата писта, на която са разположени препятствия, за малко над 1 минута и 4 секунди. На гърба си той носеше Кристина Хаапанен. Те победиха с 0,4 секунди носителите на миналогодишната сребърна награда от Естония Алар Воогла и Кристи Вилтроп. 45-годишния Миетинен, адвокат по търговски дела, миналата година прекрати 11-годишната доминация на Естония в този спорт, като пробяга трасето само за 62 секунди. Той е привърженик на “Естонския стил“ в носенето на съпругата, при който жената виси с главата надолу на гърба на мъжа. През последните 15 години, състезанията по носене на съпруга, провеждани на 490 км от Хелзинки, станаха известни по цял свят. Тази година участваха 51 отбора от 13 страни по света, включително САЩ, Австралия и Обединените арабски емирства. Спортът е вдъхновен от легендата за местен разбойник, Херко Росво-Ронкайнен, който живеел в гора в местността в началото на 19 век и крадял храна и понякога – жени от селищата в региона.