19min.bg

Георги Иванов - от космоса до голфа

Колкото и странно да звучи на фона на днешната ни принизеност, България е сред най-свързаните с Космоса държави с цели двама летели в необятното пространство мъже.


На 10 април преди 30 години първи открива Вселената Георги Иванов. Тогава той е почти на 39 години – доста напреднала възраст за най-рядката професия в света.


 Интересен факт е, че малко преди полета си в Космоса с руския космонавт Николай Рукавишников, ловчанлията е преименуван от Георги Какалов на Георги Иванов.


Родната му къща е във възрожденския квартал Вароша, недалеч от тази на известния художник Нерон. Завършва военното училище в Долна Митрополия и става летец първи клас.


На 1 март 1978 г.е избран да лети в Космоса. Преминава специална подготовка в руския център за аеронавти, наричан Звездното градче.


Малко повече от година по-късно Георги излита на околземна орбита. Корабът Союз 33 е управляван от руснака Рукавишников, а нашият летец е космонавт – изследовател. Двамата прекарват в Космоса два дни без 59 минути. На борда възниква аварийна обстановка и само благодарение на Георги ракетата все пак е приземена успешно.


През целия драматичен полет пулсът на българина остава спокоен, без промяна, което се смята за изключително постижение в максимално екстремни условия.


След кацането космонавтът заслужено получава отличията Герой на България и Герой на Съветския съюз, както и най-високите ордени на страната Стара планина (първа степен с мечове) и Георги Димитров.


Бил е народен представител от БСП, женен е два пъти, има две деца. През последните 20 години се занимава с бизнес в авиацията.


Създава две авиокомпании с взети от чужбина самолети. Преди десет години втората му фирма Еър София има общо 6 машини, между които дори гиганта Ан Руслан. Превозва всякакви товари. Офисът е на бул. Патриарх Евтимий срещу НДК.


Натрупаните от основния бизнес пари космонавтът и неговият съдружник инвестират в първото в страната голфигрище. Избират оригинално място – градчето Ихтиман на около 40 км от София по магистрала Тракия. Преди три години правят и второ – в Сливен. Планират и други.


Появилата се по-късно, но по-силна медийно голф група около рекламния магнат Красимир Гергов, е в сражение с пионерите на този спорт у нас.


А решилата всички свои проблеми българска държава даже изработи цяла национална стратегия за стимулиране на играта за милионери на родна почва.


В момента в България са проектирани над 30 терена за размахване на стикове, но реално работещите от тях се броят на пръсти и не се радват на рекорден интерес.