Идва заплаха от далечния Космос
Слънчевият вятър е на най-ниското си равнище от 50 години, а това потенциално открива Слънчевата система за по-опасни лъчи от отдалечения космос, оповестиха американски изследователи, цитирани от ДПА.
Данни, събрани от съвместната мисия "Одисей" на НАСА и Европейската космическа агенция (ЕКА), показват, че цикличните ветрове са на най-ниските си нива, откакто учени за пръв път са събрали информация в тази област. Слънчевият вятър създава "защитен балон", наречен хелиосфера, около планетите в Слънчевата система, като им помага да се защитят от опасни частици от други райони в Космоса, т.е. от т.нар. космически лъчи. Тези лъчи застрашават здравето на астронавтите и могат да причинят щети на електронните уреди. Затова трябва да се държи сметка за космическите лъчи, когато се изстрелват спътници.
"Слънчевият вятър е на най-ниските си нива", заяви на пресконференция изследователят Ед Харис от Лабораторията за реактивни двигатели на НАСА. Изследователите не са изненадани, че слънчевият вятър отслабва. "Времето не е подходящо за пътуване в Kосмоса", увери изследователката Нанси Крукър от Университета на Бостън. Тя обаче отбеляза, че астронавтите, които пътуват до Международната космическа станция (МКС), не са изправени пред допълнителна заплаха, защото станцията е достатъчно близо до Земята, за да бъде защитена от нейния магнитен щит.