19min.bg

Игнажден събира родата и дава начало на коледните празници

“Да знаеш езика и рода си” бил заветът на Паисий към българите, на които оставил историята. В този ред екипът на министерството на образованието, младежта и науката се опитва да пробуди заспалите национални чувства. След месеца на българския език през октомври, декември е месец на българския род.


Игнажден е празник на българския род. Той е повод хората да се съберат във фамилно обкръжение. По традиция на 20 декември се обединяват големите семейства с всичките си поколения и дават началото на 12 празнични дни, включително Коледа и Нова година.
Игнажден е много важен не само заради събирането на родата – основната опора на нацията от векове, но и заради отгатването каква ще бъде следващата година. Тя се познава по първия гост, който влезе в дома - т.нар. полазник. Хубаво е той да бъде късметлия, за да донесе щастие на дома и семейството за времето напред. Затова едно време са го наричали Млада година, Нов ден, Млад месец, Полаз или Полазовден. Ако "сполезът" е добър, то и в къщата през цялата година ще има благоденствие и успех във всичко. По тази причина онези, които не са късметлии е прието никъде да не ходят, да си седят у дома.
За да бъде символиката пълна, Игнажден има своя запазена марка. Това е домашното огнище, което има и своята езикова логика, тъй като ignis е огън. Някога добрият гост е бил приканван да разръчка камината или да хвърли съчка в нея. Колкото повече искри се вдигнели от това, толкова по-богата се очаквало да бъде годината.
За благодарност домакините пък давали на госта си подаръци. Даже и животно да дойде пред дома, това е добър знак, ако то не е зло. И него трябва да почерпим. Така че безопасните бездомни кучета, които се навъртат около входовете не трябва да бъдат гонени поне тази неделя.
На този ден, който от стопаните излезе пръв от къщата, когато се върне, задължително трябва да внесе пръчки, които да сложи зад вратата. След това стопаните замесват тесто за колаци. От замесеното тесто откъсват малко и на някоя греда правят от него кръст — да бяга всяко зло. Правят толкова колаци, колкото са членовете на семейството.
В по-нови времена е прието именно на Игнажден да се украсява коледната елха. В Източна България на този ден е първата коледна вечеря. Трапезата е изцяло постна.
В случай, че е трудно да съберете точно тази неделя всички от родата, поне звъннете да честитите именния ден на всичките ви познати, които се казват Игнат, Пламен, Пламена или Искра. Трябва да почерпят!