19min.bg

Има ли полезни Е-та и Е621 ли е митът Умами - петият вкус

В името на скъпите био-,еко-,органик- храни, освен ГМО мнозина заклеймиха и така наречените Е-та: широко използваните в хранителната индустрия добавки, които правят нещата, които ядем по-дълготрайни, по-вкусни, по-красиви. Оказва се обаче, че има не просто безвредни, ами направо полезни Е-та, показаха изследванията на италиански и руски учени.


Първата група от тази категория са Е300, Е301, Е302, Е303, Е 330. Оказва се, че те съдържат любимия на повечето хора витамин С, който се смята за един от най-полезните и най-необходимите за човешкия организъм.


Е621 - натриевият глутамат, е друго от Е-тата, което се бори за възвръщане на своя имидж. Той е извлечен в Япония през 1908 г. на базата на водорасли. Популярността му се дължи на факта, че макар сам по себе си безвкусен, той има свойството да послива вкуса на храните, към които бъде добавен.


Според италианската специалистка Габриела Морини е възможно, наред със соленото, сладкото, горчивото и лятото, разположени в този ред по рецепторите в езика, митичният Пети вкус Умами - също японска приумица, да се окаже точно въпросният Е621.


Умами японците наричат тайната нещата да ги усещаме като вкусни, независимо дали са сладки, солени, горчиви, люти или микс от познатите 4.


Въпросната добавка се оказва и полезна: натриевият глутамат според руския експерт Сергей Огложко помага на хората с гастрит и хипертония.