19min.bg

Източна Европа изправена пред климатични предизвикателства

Страните от бившия съветски блок са изправени пред големи предизвикателства в следващото десетилетие, предизвикани от климатичните промени, предупреждава Световната банка, цитирана от БГНЕС.


От Полша до Казахстан, държавите от бившия съветски блок са изправени пред вероятност от по-чести наводнения, засушавания, горещи вълни, бури и горски пожари. Поради разпадащата се инфраструктура и последствията от лошото управление през съветско време, страните са недостатъчно добре подготвени за справяне със заплахата, смята банката. Противно на общоприетите схващания, регионът, в който се включва и Турция, е изправен пред "значителни заплахи" от климатичните промени, според доклада на банката. Средните температури вече са се повишили с 0,5 градуса Целзий на юг и с 1,6 градуса на севера, например в Сибир.
Затоплянето е довело до по-чести летни засушавания и бързо топене на зимните снегове и ледниците, което е засегнало водните запаси. Към средата на този век се очаква допълнително затопляне от 1,1 градуса на юг и 1 градус на север, което ще засили водната криза и задълбочи екологичните промени. Балтийско, Адриатическо, Черно море и арктичните брегове ще бъдат засегнати от повишаване на морското равнище. В същото време нивото на Каспийско море ще спадна с около 6 м до края на 21 век. Според доклада, регионът като цяло е зле подготвен да се справи със заплахата и ще изисква използване на комплексни ресурси – икономически, човешки и екологични. Страните от бившия източен блок обаче са бедни, а климатичните промени не са във фокуса на общественото внимание.
Докладът "Адаптиране към климатичните промени в Европа и Централна Азия" беше издаден по време на преговорите в Бон по Рамковата конвенция на ООН по климатичните промени.