19min.bg

Къде изтичат наемите на студентите?

Всеки кандидат за диплома от ВУЗ решил да се настани в стая на общежитие на дадения университет попада в един добре организиран паричен лабиринт, които е изграден още от основаването на кампуса – 08.12.1975 година. Първокурсниците, които са ''одобрени'' стават послушни платци на поставените там управители. Първо на ''новодомците'' се налага депозит, които е необоснован и няма ясна методика, която да показва защо е точно такъв, а не друг. В 99% от случаите този вид ''данък'' изобщо не се връща. В първите етажи на блоковете се настаняват фирми, кафенета, семейства и хора, които си плащат, за да печелят на гърба на другите. Схемата, която проследи 19' е следната:


1.Половината наем се дава на ръка;


2.Втората част се отчита с касова бележка и разписка.


3.За лятото се плаща двойно, но не се издава касова бележки, защото парите ''потъват'' в нечий джоб;


Пред 19' мнение по този проблем дадоха 2-ма студенти, на които ще използваме само инициалите от първите две имена, заради страх от управителката на едно от общежитията.


Н.Р: Платих 180 лева наем за 2 месеца и допълнителна сума за депозит, но тя отказа да ми даде касова бележка. Много често ни обижда и крещи, защото някой е повредил асансьора, който ползваме.


Н.К: Който иска да запази стаята си от първите два семестъра плаща под масата, защото в противен случай ни се казва, че ще останем на улицата или ще получим по-лоша стая.



Според ужилените порочният кръг се прикрива и от ректорите на университетите, които се оправдават пред медиите с пропуски в закона и още куп шаблонирани доводи. Така потърпевши са само студентите и техните семейства, които са принудени да плащат четворно по-високи суми за скъпи квартири на своите деца.