Как да изберем месо за грила и да не го отровим на огъня: Какво да правим с времето в карантина
Десетината дни на празници и почивки са идеално време за откриване на сезона на градинската, или балконската, скара. Особено този уикенд, който обещава хубаво време с температури по 26 градуса в събота и неделя на фона на очакваните в следващата седмица дъждове и захлаждане. Как обаче да изберем най-доброто месо за грила, как да не го отровим с пушека от огъня – ето на тези тънки табиети сме посветили поредния ни лайфхак.
Според арменските майстори, които се смятат за най-добри в този вид кулинария най-доброто месо за скара изобщо и за шишчета особето е свинският врат. Още по-добре е той да бъде накиснат предварително с хубав оцет – най-добър бил оризовият, със зехтин, босилек, „дъжд” от лучени перца и малко сол, допълнен с малко фина сланина и късчета телешко.
Дори да подготвяте за скарата пържоли, а не шишчета, трябва да избирате месото така, че да видите по краищата му да няма затъмняване – ако е такова при прорезите, значи е застояло, а старото месо е опасно за проблеми със стомаха и цялата храносмилателна система, включително натравяне. Друго правило е да няма много жили.
НЕ купувайте полуфабрикати – уж грижливо подготвените продукти, които направо се слагат на скарата, които се продават в магазините. Обикновено това е боклукът на месокомбинатите, накисван в нещо като отцет, за да се махне тежкият мирис и да се омекоти пресроченото месо. Пишем „нещо като оцет”, защото всъщност това е синтетика – производен отпадък от производството на нефт, богат на метанол, който пък е чиста отрова и причините на рак. Защо се използва? За да удлжи срока на годност без видим проблем. Невидимите обаче, които създава, са доста.