19min.media

Как да разберем какво искаме, ако си мислим, че не го знаем?

Често се чуват реплики от типа: „Жените/младите/старите не знаят какво искат”. Както и вчера стана дума, обобщенията никога не се правилни и рядко са спреведливи. Но днешният ни психологически лайфхак идва, за да подскаже как да разберем какво наистина искаме, дори когато си мислим, че не знаем какво искаме.


Темата е тясно свързана с вчерашната ни, когато обяснихме как да самопрограмираме себе си на базата на трите най-важни неща, към които се насочваме, за да постигнем резултат:


Задача/Цел


Отношение


Енергия


 


Резултатът всъщност е следствие, а причината е онова, което искаме. В случай, че не можем да го разберем лесно, понеже още не сме се научили да се договаряме със себе си, психоозите съветват да направим нещо просто, за да ни стане ясно кое е истинското ни желание.


Какъв е лайфхакът?


Вземаме бял лист, разделяме горната му част на 2. Над едното поле записваме думата: имам, а над другото – искам.


В едната графа записваме онова, с което разполагаме – т.нар. ресурси: красота, таланти, атлетизъм, късмет, произход, кариера и т.н.


В другата графа, когато записвайки вече сме осъзнали на какво стъпваме, вписваме нашите желания да получим повече.


По-долу на листа правим още две графи. Едната е: Имам и искам (семейство, родители, приятели), а другата е: НЕ искам, но имам (ипотека, ниска заплата...)


Така си поставяме задачи/цели, определяме отношението си – какво искаме да имаме, и накрая влагаме енергията си да постигнем желаното.


За да си създадем допълнителна  увереност, можем да добавим още 1 графа:


Не искам и нямам.


Какво записваме в нея ли?


Примерно: не искам да пуша и не пуша.


Защо?


За да си кажем: Доволен съм от избора си!


Мозъкът винаги има нужда от награда, за да превключи от вродения си негатив към позитив и да ни помогне не само да осъзнаем/да си повярваме истински, че знаем какво искаме, но и да намери вариантите как да го постигнем.


И последен лайфхак по темата!


Задаваме си накрая въпроса:


Какво виждам, мисля, чувствам, когато задачата/целта е сбъдната?


Така буустваме мозъка да работи с концентрирано отношение и с удвоена енергия, защото правим желаното реалистично.


 


 Борис Ангелов