19min.bg

Как К19 докара посттравматичен стрес и дори психоразстройства?

Коронавирусът, дори за незасегнатите от него, се превърна в посттравматичен стрес и дори в разстройство, доказват психолозите след година и половина пандемия. На тази тема сме посветили нашия днешен лайфхак, за да осъзнаем проблема, а според тяхната наука – така ще го и решим поне наполовина.

В много европейски държави – от Италия до Великобритания, както сметките на осигурителните институти, така и провежданите психологически изследвания сочат едно и също – съществен процент от хората не искат да се връщат на работа, да излизат от домовете си, да участват активно в социалния живот. Елементарно това се обяснява с помощите, отпускани от правителствата, но истината е, че никъде те не са сериозни пари и не могат да заменят активния труд и доходите от него, така че да бъдат привлекателни за нещо като 20% от населението, което се чувства „в оставка”.

Посттравматичният стрес се превръща в разстройство, алармират учените и обясняват причините, следствията и дават някои идеи за справяне с безрадостната ситуация.

На първо място психолозите посочват връзката с предходни, минали събития, които са предизвиквали посттравматичен стрес като катастрофи, операции и др., които тоталната медийна инфодемия развива в разстройства.

Всеки може сам да ги идентифицира, ако в личния му живот са зачестили кошмарни или