19min.bg

Как лидерите се превръщат в стратези

Ричард П. Румелт е един от най-влиятелните мислители в света по въпросите на стратегията и мениджмънта. За него казват, че е „стратегът на стратегиите“ и „гигантът в областта на стратегията“. Автор е на книгите „Добра стратегия, лоша стратегия: каква е разликата и защо това има значение и „Стратегия плюс Бизнес“.


Той получава докторска степен в Харвардското бизнес училище и е почетен професор в Училището по мениджмънт към Калифорнийския университет в Лос Анджелис. „В тази великолепно написана и практически ориентирана книга Румелт напомня, че истинската стратегия не е процес по залагане на финансови цели, а задълбочено и свободно обсъждане на истинските предизвикателства пред дадена компания, както и анализ на креативността, необходима за намирането на трансформиращи решения. Позовавайки се на широка палитра от интригуващи примери, авторът ни показва едновременно как може да се постигне и какви са огромните ползи от този процес.“ – Ребека Хендерсън, преподавател в университета „Харвард“.


„Същината на проблема“ постига целите си перфектно. Румелт е първокласен стратег и умело обяснява как да анализираме стратегии, да диагностицираме предизвикателства и да прилагаме на практика последователни решения. Мога да свидетелствам от първа ръка колко безценна бе неговата концепция за „преодолимото стратегическо предизвикателство“ за Агенцията за военно разузнаване.“, О.з. генерал-лейтенант Робърт Ашли, директор на Агенцията за военно разузнаване (2017 – 2020). „Същината на проблема“ от Ричард П. Румелт, оглавила класациите на Forbes и Financial Times за бизнес книга на 2022 – излезе и на български език.


„Ефективните хора трупат опит, когато откриват и концентрират вниманието си върху същината на предизвикателството – онази част от заплетения възел от проблеми, която е едновременно много важна и може да бъде преодоляна с приемливо ниво на сигурност. За да действате ефективно, трябва да изследвате в цялост смесицата от проблеми и възможности, да идентифицирате същината и да предприемете действия, насочени към тяхното преодоляване. Да пренебрегнеш проблема, не работи.“