19min.media

Как манипулира, но и помага осветлението

Намаляването на светлината с есенното лошо време влияе супер много на мозъка и на организма, често без да го осъзнаваме. Апатия, безпричинна потиснатост, спаднала работоспособност, трудна концентрация, компулсивно преяждане – това са някои от нещата, които ни се случват дори без да искаме в тези дни и месеците напред. Има ли начин да се противодейства на това положение – ето на какво сме посветили днешния лайфхак.


Оказва се, че осветлението, които използваме – външно и вътрешно, може да се превърне в силен фактор за промяна, който помага, но също така може и да манипулира. Това е и смисълът на съвремнните системи за градиране на светлината.


Яркото осветление стимулира работоспособността, „разбужда” и най-заспалите с отворени очи, повишава концентрацията и желанието за изява.


По-мекото осветление пък води до по-висока креативност и се препоръчва за пространствата, където са събрани творчески личности или за моментите, когато колективът трябва да роди важна идея, дори да не е свързан с някакъв вид изкуство.


Насоченото по специален начин осветление може да ни помогне да манипулираме в своя полза преговори, които за нас е важно да бъдат успешни, като за целта се произвежда и специално предназначено за конференции.


Четвъртият основен вид е посветен на стимулирането на релаксация. Той изисква осветлението да бъде приглушено. У нас това никой не го спазва – при ремонта в НДК, вместо конферентно, сложиха евтино осветление за ферми и складове, поради което и резутатите ни във всички области, в които се стремим да постигнем добра договореност са толкова ниски – включително и в сградите на парламента.


Много пъти сте коментирали с познати колко по-добре би било, ако нашите градове бяха осветени добре. Като под „добре” имаме предвид  ярко, силно. Важен лайфхак за кметове и граждани е, че това е интуитивно откритие. Защото се оказва, че щедрото и професионално осветление в града повишава позитивните емоции на хората, живеещи в него, вдига работоспособността им и тяхната креативност, освен утилитарните му качества като по-добри условия за шофиране и за пешеходците, за да се намалят произшествията на пътя, както и да се увеличи превенцията от криминални нападения. В обратния случай, какъвто е българският, имаме депресиращи градове с нещастни хора – особено в есенно-зимния сезон с намаляващо количество светлина и „изяден” по продължителност ден.