19min.bg

Как ни манипулират хипермаркетите: Какво да правим с времето в карантина

Събота е предпочитано време за големия седмичен пазар за мнозина. За да осъществявате покупките възможно най-добре и независимо, прочетете как хипермаркетите, пък и повечето големи магазини, се подреждат нарочно, за да ни карат да купуваме повече, включително неща, от които нямаме нужда, и какви други специални ефекти използват с тази цел. Така четивото ще се превърне и в лайфхак, като знаете какво те правят, ще прецените вие какво да не правите, за да не се връзвате на маркетинговите хватки.
България е истински феномен, защото на повечето пазари - дори по-малки от нашия като например в братска Литва или дори комшийска Македония, национални вериги доминират на пазара. Това е характерно даже за държави като Узбекистан. Но не и у нас. Защо? Много е просто: поради маркетингова и психологическа неграмотност!
На какво се дължеше сензационният успех на Билла на старта на нейния пробив у нас преди 20 години? На използването на две елементарни, но винаги работещи маркетингови хватки: подредбата и ароматите.
Класическата подредба на магазина, особено хранителния, изисква движението да бъде от дясно наляво. А да започва от неща, които хем са най-насъщни - без тях не може, хем имат аромати, които карат хората да огладняват, а с това да желаят да пазаруват повече и повече, включително ненужни, или недотам нужни неща. Така беше съвсем откровено формулиран и първият слоган на веригата: Излязох за пакетче масло, като на билбордовете беше изобразена жена, бутаща пълна количка с продукти.
Всъщност, първите неща, подредени вдясно в магазина са плодовете, зеленчуците и хлябът с другите печива, защото уханието им буквално води за носа клиентите. И ги кара да гледат с широко отворени очи срещаните на път за насъщния "стопери" - "острови", опнати в средата на пътеката на движение, с промоциите на изпълващи хладилните шкафове сирена, колбаси, десерти.
Други вериги като свързаните в едно семейство Лидл и Кауфланд - номер 2 и