19min.media

Как се възпитава паметта, която определя успеха, как ни вредят смарт-устройствата: Какво да правим с времето в карантина

       Международните психологически изследвания свидетелстват, че един от петте ключови фактора, които обуславят успеха на човека в живота, е добрата памет. А добрата памет е тренираната памет, разказва авторитетният проф. Александър Каплан от Московския държавен университет. Особено важно е да се подготвя от най-ранна възраст положителната памет - по формулата на класика, според която човечеството е взело от историята "огъня, не пепелта". Ето защо посветихме на тази работа своя днешен лайфхак: как се прави това?
Още от детската градина родителите е добре да разговарят с децата си като ги карат да преразказват своя ден в компанията на другите хлапета. Развиването на паметта по този начин много ще им помогне за всичко, особено за изучаването на чужди езици. Според професора на възрастта от 5 до 20 г. всеки нормален мозък има способността спокойно и добре да овладее 3-4 чужди езика. След това работата не само става твърде сложна, но и поемането на важни детайли като произношението е почти невъзможно - късно изучаващите езици в 99% от случаите имат незаличим акцент.
Както казва професорът: "Възрастта до 7 години е времето, когато природата ни учи и това става по естествения начин". Тоест, усвоеното тогава просто се запечатва в съзнанието и то по най-добрия възможен начин. Не е случаен лафът за "първите 7 години". Отговорният родител трябва да го знае и без да прекалява, да стимулира детето в тази посока! Така наречената склонност, афинитет, умения да се говорят чужди езици, а не само това, не се дължи на нищо повече от факта, че основата им е поета - като музика и настройка, именно във възрастта под 7 години.
Лесен пример са руснаците - както е известно, и с десетки години, които живеят в България, те не могат да усвоят нашия език, въпреки че е доста близък до техния. Причината е, че при соца и в началото на демокрацията, там чужди езици се