19min.media

Какао се пие след ядене, не вместо или заедно с храненето

Какаото е нещо, с което сме свикнали от най-ранна възраст, но не са ни известни принципни неща за него. На научните изследвания, които показват какво да търсим от какаото и как да го пием правилно сме посветили нашия днешен лайфхак.

Първо и най-важно е да изберем такова, за което сме прочели на етикета, че съдържа максимално количество масло. Евтиното, про правило, е с минимално или почти никакво количество. Както вече сме обяснявали в лайфхак за шоколада, при ферментация на какаото продуктът се разделя фабрично на прах и масло.

Проблемът е, че колкото повече масленост има, толкова повече са полезните вещества в какаото – т.е., ако липсва едното, няма го и другото. Основните му екстри са полифенолите с всичките им благоприятни ефекти – от ободряването до прилива на щастие. Но много важно е и съдържанието на имуностимулиращия витамин Д.

Учените също така съветват да пием какаото с минимум захар и изобщо да отбягваме онази смес, която в детството ни беше наричана Шоко, а сега се продава под различни търговски наименования и много родители и особено баби блъскат с нея хлапетата околовръст. Това е много вредно!

Друга съществена препоръка е кога е най-добре да се пие какао за максимален ефект. Първо, това трябва да става след хранене, не преди, по време или вместо него, както мнозина правят. Немалко хора така заместват закуската си. Второ, какаото е ОК да се приема сутрин, по обед и в ранния следобед, но не след 5-6 часа вечерта заради неговия ободряващ ефект, който може да провали съня на пиещия.