19min.bg

Картофите са най-полезни сурови, но свалят кръвното и обработени – как е най-добре?

Картофите се оказват изключително голям и важен източник на калий и могат да бъдат ценен съюзник в борбата с хипертонията – високото кръвно налягяне, от което страда половината ни нация. Това стана причина да ви поднесем този лайфхак.


1 порция картофи ни дава 50% от дневната доза, необходима на организма от това вещество. Въпросът е, че картофите са най-полезни сурови. А ние не ги ядем така. При термичната обработка се запазва само част от полезността. Все пак обаче тя остава дори в пържените картофи, при пюрето, дори да бъде заводско на прах.


Как е най-добре да се готвят, за да бъдат с максимално съдържание на полезни вещества? Да се варят или да се пекат. При пържене и пасиране се губят над 70 - 80% от положителните им качества.


Когато говорим за тях обаче трябва да обърнем внимание и на други, не така добри. Картофите например са с високо съдържание на глюкоза, поради което повишават риска от захарен диабет и затлъстяване. Както и от инфаркт. Най-голям риск се съдържа отново в пържените и пасираните картофи.


Накрая, но не на последно място: учените са категорични – картофите са полезни, когато се ядат поизстинали, а никога не бива да ги консумираме горещи! Иначе захарният удар става непоносим за организма.