19min.media

Кексът е от Древния Рим, вредни ли са заводските, кое може да замени здравословно захарта в сладкиша?

Въпреки интерпретациите, че кексът е рожба на вариациите на тема коледен обреден хляб, т.е. от християнската епоха, учените са убедени в историческата истина, че този толкова обичан сладкиш не е останал от Средновековието, а още от античността.


Кексът се появява като подсладен хляб, поднасян за десерт в благородните домове на Римската империя. Подслаждането става със слагане на мед или плодове в тестото. И формата, за да се придаде специалност на изделието, започва да се развива и да не наподобява хляб.


Кексът продължава развитието си в християнската епоха, като след откриването на Америка медът и плодовете – естествените източници на захар, са заменени вече от самата нея, внасяна от Новия свят. Но нека да дадем и лайфакове:


Съвременните тенденции връщат нещата назад към оригиналните рецепти. Модата е да се правят кексове с използване на банани, вместо на захар, да се правят в чаши, за минути опичани в микровълновата печка.


Ролята на бананите може да изпълни и добрата стара, и доста по-евтина, тиква, в чийто сезон сме в момента. Повярвайте, направена на кекс или на мъфини – мини кескове, даже онези, които не я обичат, изобщо няма да усетят вкуса й.


Това са значително по-полезни и по-диетични варианти на кексове от традиционния.


Още един важен и успокояващ лайфхак:


Мнозина смятат заводските, опакованите кексове, за супер вредни и най-вече заради т.нар. трансмазнини, които изобилстват в други индустриални сладкиши като вафли, бисквити, сладки.


ЗАВОДСКИТЕ КЕКСОВЕ ИМАТ ИЗНЕНАДВАЩО ПОД НОРМАТА ЗА ПОЗВОЛЕНИ ТРАНСМАЗНИНИ – ДО 2%, Т.Е. НЕ ПРЕВИШАВАТ ЗДРАВОСЛОВНИЯ МИНИМУМ И МОГАТ ДА СЕ ХАПВАТ СПОКОЙНО, РАЗБИРА СЕ В НЕГОЛЕМИ КОЛИЧЕСТВА ДО 100 ГРАМА ДНЕВНО.