19min.bg

Кое качва градусите у дома и намалява сметката за парно: какво да правим с времето в карантина


Топлоизолацията, която у нас кой знае защо правителството нарича "саниране" и се гласи да потроши за нея 6 евромилиарда, които догодина ни се дават за развитие на технологиите и здравеопазването, наистина качва 5 градуса към температурата у дома. Разбира се, ако е направена както трябва, което у нас далеч невинаги е факт, понеже тая работа всъщност се върти, за да се пълнят властови чекмеджета. Ето още няколко лайфхака за повече топлина у дома:



Оказва се, че промиването на дограмата веднъж на две години е супер важно, за да не пропуска тя студа, но и за да не се развъждат вредни микроорганизми, което пък е важно, за да се пазим от инфекции. Причината е, че поставянето й обикновено се прави бързо, некачествено, ненадеждно, нехигиенично, както и прикрепването с пяна.



Малцина у нас знаят, че трябва и да се сменя веднъж на десет години, защото това е срокът й на годност.  
Също така далеч не всеки е наясно, че понякога не само традиционното подаване на 20 градуса по-ниска температура, отколкото ни таксува Топлофикация, е проблем за малкото топлина, която имаме у дома. Много зависи и от радиаторите. Чугунените, естествено, отдавна са отречени, макар че именно с тях се отоплява повече от половин България. Учените изчисляват, че