19min.media

Кое как се мие и на колко градуса се готви и се замразява: Какво да правим с времето в карантина

4,5 млрд. души на планетата, а значи и милиони българи, имат паразити в храносмилателните си системи, като основната причина е недоброто миене на храната. Ето и няколко безценни лайфхака. Заради събирането на зеленчуците от земята, вече сме ви съветвали - за да елиминирате ехинакоките, мийте с продължително накисване в топла вода и ще си отидат много паразити. В страните от Близкия Изток - сега много се рекламират екскурзии до Египет и Тунис, избягвайте изобщо да ядете зеленчуци. Там не ги мият старателно и могат да ви причинят ужасни вируси - гарантираме от собствен лакомнишки за салата опит.
Яйцата също можете да накисвате, ала не пречи да се  мият на течаща вода, достатъчно съвестно, като по температура е добре да бъде от топла към гореща.
Вече сме казвали, че поради безжалостната обработка с антибиотици и всякакви други инжекции, пилешкото трябва да се мие и да се накисва. А какво правим със свинското? Не се мие само замразеното меко, тъй като при него риск няма. Не се притеснявайте, освен че убива микроорганизмите, замразяването запазва полезните вещества, така че са легенди приказките, че не е същото. Това се отнася и за рибата. При незамразеното свинско хубавото измиване е просто задължително, защото по повърхността му често остават невидими без микроскоп бактерии и паразити. Затова учените казват, че суровото месо е лотария за заразяване. И при най-щателно миене може да остане вредител и да ни тръшне с отравяне.
При печене и пържене или при замразяване изследванията показват следните температури, при които пукат и най-упоритите паразити:
70 градуса гарантират безопасно пържено и печено телешко и свинско месо, като студът, при който са съвършено чисти са съответно -12 и -10 градуса с 10 дни трайност
60 градуса са златният стандарт за печене и пържене на риба, но за