19min.bg

Кой е най-важният организъм на Земята?

Фитопланктонът. Това са микроскопични растения в световния океан, които формират основата на океанските екосистеми, които са толкова богати, че са видими дори и от космоса. Ако някой ви попита: "Кой според теб е най-важният организъм на Земята?", помислете преди да отговорите, защото отговорът не е "хората".  Учудени ли сте? Да, един от най-важните организми на нашата планета не са хората, а морските водорасли.


Фитопланктонът е вид водорасли, които формират основата на морската хранителна верига. Фитопланктонът най-често се среща в по-студените води, където има изобилие от хранителни вещества.


Смята се, че морските растения произвеждат между 70 и 80% от кислорода в атмосферата. Почти всички морски растения са едноклетъчни и фотосинтезиращи водорасли. Всъщност, ние хората имаме много повече нужда от морски водорасли, отколкото те от нас. Замислете се още веднъж за това, че от 70% до 80% от целия кислород, който дишаме на планетата идва от водорасли! Без тях ние наистина няма да просъществуваме дълго! Някой може да каже "Ами дървета и други растения на земята?". Дървета и другите растения несъмнено също са особено важни, няма съмнение за това. Но за оцеляването си, ние се нуждаем от водорасли.


Доказано е, че океаните произвеждат около 71%, а земята само 29% от кислорода, който дишаме.