19min.media

Колко сланина е позволено да ядем на ден: какво да правим с времето в карантина

Имаме премиер, който разправя, че е възпитан да яде филии с мас, а от тях до обожанието на този толкова традиционен за този сезон продукт - сланината, е една крачка. Която не е добре да правят в коронавирусни времена хора с наднормено тегло и свързаните с него рискове от хипертония, тежки сърдечни заболявания и сто други проблеми. По нашите земи тя най-вероятно е популяризирана с другите руски "порядки", понеже в най-близките им до Балканите имперски владения като Молдова и Украйна, както и в метрополията, когато идват да ни освобождават, през 1878 г. Няма как да ни е наследство от турците като баницата, баклавата, сармите, кебапчетата и кюфтетата, шишовете, имамбаялдъто, кьополуто и другите ни уж национални ястия по една проста причина - мюсюлманите свинско не употребяват.


Сланината е феномен, дошъл на мода по времето на Римската империя. Това е била ХРАНАТА НА РОБИТЕ по доста разумна причина: едновременно евтина и калорична. Вместо само в сол, както в Източна Европа, по италианските са измислили доста по-елегантни варианти да овкусяват сланината - примерно с накисване в розмаринова марината. Там правят и пръжки, като нашите прабаби, обаче не така прости, а гарнирани с касис или малини, така че могат да се поднасят като деликатес на изискана трапеза, особено след края на постите.


От гледна точка на специалистите обаче, цялата изисканост няма никакво значение, тъй като пържената сланина е нещо супер вредно. Поредният лайфхак, който ви даваме по темата след всички кулинарни идеи е, ако не можете да издържите на изкушението и си похапвате от мазността, моля ограничавайте се до максимум 200 грама, а още по-добре 100. Но над 200 трябва да бъдете наясно, че поставяте на наистина непосилно изпитание организма си. това е максималната граница на неговата търпимост.