19min.media

Крепост, световно награден винен масаж, Великден всеки ден с яйца, сварени в термална вода, Езерото на крадците и други тайни на Велинград за откриване в дългия уикенд

Тридневен празничен дълъг уикенд и прекрасно време ни очакват около Деня на Съединението 6 септември. От днес до следващия такъв около Деня на независимостта 22 септември 19 минути ще ви подскаже няколко интересни маршрута за семейна или соло разходка с потайности, които най-вероятно или не сте знаели, или сте забравили. Избирали сме ги така, че хем да предлагат множество атракции, хем да предлагат всякакъв вид и цени на настаняване и хранене, хем да са удобни за достъп. А вие да се насладите в пълна степен на златната българска есен.

В кой наш град главната улица се казва Съединение? Една от най-удобните дестинации от София, Пловдив и цялата страна е Велинград – съюз между 3 села, което дава и отговор на въпроса по-горе. Казват, че е спастолица на Балканите и с над 141 000 пренощували туристи за 8 месеца наистина е лидер, но ние ще ви изненадаме с много други неща за правене през дълъг уикенд там и в неговата доста интересна околност.

Това е градът, където всеки ден е Великден – съвсем според формулата за щастие от популярната пословица. Буквално всеки ден от годината Велинград дава възможност на туристите и особено на децата сред тях, а те са най-важните в семейните ваканции, да порисуват на воля великденски яйца в специално отредена за това експозиция и занаятчийско ателие, където освен такъми за целта, може да се разгледа и уникална колекция от шедьоври в този все още непризнат вид изкуство. Оказва се, че има много техники за „изшарване”, както наричат занаята тукашните хора. Единственият съперник на Велинград в майсторското изписване на яйца се оказва сравнително недалечният, ако  си ги представите като отклонения  по магистрала Тракия – Ихтиман.

Рисуването на яйцата придобива характеристиките на ритуал. Първо, човек ги топва за сваряване в прочутата местна минерална вода – все пак това е спастолицата на Балканите от 270 години насам.

После, естествено сварените  в животворната течност основи за изографисване се багрят в местния исторически музей. Той се намира  в квартал Каменица, в някогашната сграда, посветена само на Вела Пеева, дала име на съюза на родопски села, какъвто представлява градът.

В Чепинския край, както е етнографското име на района, традицията за украсяване на яйца на най-големия християнски празник е стародавна. Те се изписват със специални писалки – механични или електрически, посредством разтопен пчелен восък. Всичко е био, всичко е органик.

Има си експерти, които помагат на ентусиастите да се пробват в